iptv

Internet Protocol TeleVision olarak bilinen ve kısaca iptv olarak piyasada bilinen bu sistem internet üzerinden şifreli kanalların izlenmesi amacıyla oluşturulmuş bir tekenolojidir. Buluş amacı ve hikayesi garajda canlı efor müziklerini birden fazla kişiye internet üzerinden izletmek ve dinletmek amacıyla bir bulunan bu teknoloji alt yağısının çıkışı web camlar ile olmuştur. İlk zamanlarda bu teknolojinin başlangıcı günümüzde sıkça kullanılan internet baclı güvenlik kameraları ile günvel olarak kullanılan bu sistem şifreli yada şifresiz tv kanalların yaygın olarak paylaşımı ve iletilmesi için kullanılmaktadır.

İlk kullanım ve çıkışı avrupada SKY ITALYA, DEUSTCH ve UNITED KINGDOM izlemek içindir. Daha sonrasında tüm dünya platform ve ulusal kanallar için kullanılmaya başlanmıştır. Türkiyede Digitürk, D'Smart, Tivibu, Teledünya ve Filbox da bu sitem için kullanılmakta ve sistemlerinde de bu teknolojiyi bulundurmaktalardır.

IPTV yayınlarını rahat izlemek için en az 4mbit ve üzeri kablolu bir bağlantı ile yayın izleyebilinir. IPTV'nin internette film izlemek rahat olduğunu söylenemez. Bir dosyayı online izlemek ile sürekli akışkan bir yayını izlemek arasında çok fazla fark bulunmaktadır.

Kullanıcıların yorumlarında genellikle şu soru oluşmaktadır. Youtube veya online film izle sitelerinden donmadan yüksek kalitede yayın izliyorum fakat iptv izlediğimde donmalar takılmalar olmakta neden?

Bu sorunun cevabı kesinlikle şöyledir; İnternet üzerinde cihazınız, telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız ile youtube yada online film sitelerinden izlemek isteidğiniz videoyu açma sırasında alt yapı yazılım gereği karşıdaki dosyanın boyutu (kaç gb yada mb olduğu) süresi (kaç dakika yada saat) bilgisini kendi dosya içeriği bilgi bölümünde alır ve kayıt eder. Bu kayıt mikro saniyeler içinde yapılır ve video dosyasını parça parça indirerek izlemenizi sağlar. Bu indirme sırasında takılma vb gibi bir durum olmasında parçanın gelmesini beklerken ekranınızda BUFFERING yazısı gömrürsünüz. Ve tamamlandığın da video akışı donmadna devam eder. FAKAT; online yayın sisreminde videonun süresi ve belli bir boyutu olmadığı için bu hesaplamayı yapamayan cihaz, telefon, bilgisayar akışı aktif görüntüyü açar ve sürekli devam ettirir. Bu süreç içerindede kaliteli ve kesintisiz bağlantıya ihtiyaç vardı.

Kesintisiz ve kaliteli bağlantı KABLOLU BAĞLANTI ile yapılmaktadır. Wifi bağlantılar radyo frekansları olması ve düz yerine dalgalı gelmesi sebbeiyle kabloluya kıyasla kesinlikle kaliteli değildir.

IPTV yayınlarından kaliteli faydalanmak için kablolu ve iyibir internet bağlantısı (şebeke, altyapı ve ev içindeki bağlanrı problemleri olmayn) ile sorunsuz izlersiniz.